6 důvodů, proč firmám se zahraničními ambicemi nestačí lokální ERP systém
- On Point Services
- 10 minutes ago
- 4 min read

Na zdi visí mapa a v ní přibývají špendlíky. Každý symbolizuje novou pobočku, čerstvě dobytý trh a další důkaz, že firma roste správným směrem. Jenže zatímco na mapě to vypadá skvěle, uvnitř firmy se s každým bodem víc a víc mění pravidla hry. Nová země totiž nepřináší jen další zákazníky, ale také účetní požadavky, jinou legislativu, další jazyk, rozdílný způsob práce – a potřebu udržet celé fungování pod kontrolou.
Najednou potřebujete ERP, které není doma jen v Česku, ale obstojí i za hranicemi a je připravené s vámi růst. Microsoft Dynamics 365 Business Central je postavený právě pro takové situace. Microsoft u něj kombinuje dostupnost podle zemí, jazykovou podporu a lokalizace, které dodává sám nebo přes partnery. Dnes je dostupný ve více než 170 zemích a regionech. To je důležité hlavně ve chvíli, kdy nechcete s každým novým trhem začínat znovu.
Pojďme do detailu a podívejme se, proč ryze český systém nemusí stačit potřebám firem se zahraničními ambicemi:
1. Nová země znamená nová pravidla
To první, co firma při vstupu na další trh řeší, není jen nová měna nebo překlady. Potřebuje vědět, jestli její ERP zvládne místní DPH, povinné údaje na účetních dokladech, výkaznictví a další legislativní náležitosti. Právě v tom je rozdíl mezi lokálním systémem a řešením jako je Business Central, které je připravené fungovat i mimo domácí trh.
Pozor, to není důležité jen pro nadnárodní korporace. Stejnou otázku řeší i česká firma, která zatím nemá pobočku v zahraničí, ale už pravidelně obchoduje třeba s Německem, Rakouskem nebo Británií. Ve chvíli, kdy začnete vystavovat nebo přijímat doklady podle zvyklostí jiného trhu nebo jste jen registrovaní k DPH v jiném státě, vaše ERP řešení musí být připravené na jeho pravidla.
2. „PDFka“ nestačí
Na českém trhu je stále běžné, že si firmy posílají faktury hlavně v podobě PDF. V zahraničí je ale řada trhů dál. Dobrým příkladem je Německo. Tam jsou běžnější strukturované elektronické dokumenty a standardizované formáty výměny dat, které mají jasně daná pravidla. Proto je zvládání více formátů praktická věc, která rozhoduje o tom, jak hladce bude fungovat spolupráce se zahraničním partnerem. Pokud vám německý dodavatel pošle doklad ve formátu, který je pro jeho trh standardem, potřebujete, aby si s ním vaše ERP rozumělo. Pro českou firmu to navíc znamená méně ručního přepisování.
3. Jazyk nesmí být bariéra
Jazyk je u mezinárodního ERP důležitější, než se může zdát. Nejen kvůli pohodlí uživatelů, ale i kvůli rychlosti zaučení a každodenní práci. Nejde jen o překlad tlačítek, ale o řešení, které počítá s tím, že týmy v různých zemích pracují v odlišných jazykových a místních podmínkách.
Pro firmy to má jednoduchý dopad. Když zavádíte ERP v několika zemích nebo máte v týmu lidi, kteří pracují v různých jazycích, nechcete, aby si každý systém vykládal po svém. Chcete, aby byl použitelný pro centrálu i místní tým a aby se z jazyka nestala zbytečná překážka.
4. Nechcete začínat vývoj od nuly
Ač to tak může vypadat, vstup na nový trh není jen o legislativě. Každá země má i své zvyklosti. Liší se způsob práce s elektronickými doklady, běžná podoba výměny dat i některé lokální procesy.
Právě tady je hodnota ekosystému nejviditelnější. Pokud už někdo v dané zemi software používá, často už pro daný trh existují praktická řešení – napojení na místní standardy, elektronická výměna dat, účetní vychytávky nebo oborová rozšíření. Pro firmu to znamená rychlejší zavedení, nižší riziko a menší závislost na vývoji na zakázku.
5. Mezinárodní skupinu s minimalistickým řešením neuřídíte
Jakmile firma ví, že její ERP dokáže fungovat i na dalších trzích, přichází další úroveň řízení: efektivní správa celé skupiny. A také tady Business Central ukazuje svou sílu. Umožňuje pracovat s více společnostmi, více měnami, mezipodnikovými transakcemi i konsolidovaným pohledem na finance. To vše s respektováním pravidel a požadavků různých zemí. Právě díky tomu je Business Central nástrojem pro řízení skupiny napříč trhy, ne jen účetní systém pro jednu pobočku.
Příklad z praxe řekne víc než tisíc písmenek
Ve chvíli, kdy se podaří dostat jednotlivé společnosti do jednoho prostředí, nezlepší se jen pořádek v datech. Zlepší se i řízení celé firmy. Vedení pracuje s čísly, která drží pohromadě. Finance mají větší jistotu v procesech. A jednotlivé pobočky nejsou od zbytku firmy oddělené jen proto, že každá používá jiný nástroj.
Dobře je to vidět třeba na naší spolupráci s Kentico. Česká firma působící v několika zemích chtěla sjednotit prostředí napříč pobočkami, zjednodušit procesy a získat lepší přehled nad daty. Po nasazení Business Centralu se jí podařilo dostat pobočky do jednoho systému a výrazně zlepšit práci s financemi i reportingem.
Slova od Chief Operations Officer v Kentico potvrzují: „máme jednotný přístup k datům všech poboček a lepší přehled. Procesy jsou teď jednodušší, unifikované, máme nad nimi větší kontrolu.“
6. Česká firma dnes, zahraniční firma zítra
Jak už tu zaznělo, Business Central není jen pro nadnárodní skupiny. Dává smysl i českým firmám, které dnes ještě fungují hlavně doma, ale mají ambici růst do zahraničí nebo už se zahraničím intenzivně spolupracují.
„Business Central je vhodný i pro malou či střední firmu. A ve chvíli, kdy začnou z jakéhokoli důvodu růst, tak Business Central tu podporu vždycky zajistí. Pokud expandují do zahraničí, má systém lokalizaci v Británii, Německu i dalších zemích. Ale připraveni jsou i na růst v rámci trhu,” vysvětluje ze zkušenosti Sebastián Benna, náš Solutions Consultant.
Potřebujete i zázemí s podporou
Naše seniorní konzultantka Lucie jednou prohlásila: „I tak skvělému systému, jako je Business Central, je snadné pokazit pověst.“ Výběr kvalitního poskytovatele je totiž stejně důležitý jako volba značky ERP systému. Musí mít zkušenosti s mezinárodními projekty, potřebnou empatii i strategické uvažování a umět s implementací systému zároveň vyčistit a optimalizovat procesy.
V On Pointu na tom stavíme dlouhodobě. Pod brněnskou střechou máme největší tým vývojářů i konzultantů z celé skupiny a na mezinárodních projektech s námi spolupracují i další pobočky naší firmy. Díky tomu umíme klientům pomoci nejen s nasazením Business Centralu, ale i s úpravami, integracemi a dalším rozvojem řešení v prostředí, kde už nestačí uvažovat jen lokálně.
Rádi budeme i vaším partnerem při expanzi
Ozvěte se našemu Business Managerovi Renému na rhorky@onpointserv.com a probereme váš konkrétní případ tak, aby Business Central dával smysl vašemu fungování i rozpočtu.
Autoři článku: Kristina Sverkunová, Sebastián Benna, Lenka Kovářová



