Search

Co je to ERP systém?Jak praxe ukazuje, zkratka „ERP“ je pro řadu lidí nesrozumitelná. Neujala se ani žádná česká zkratka, která by byla její vhodnou alternativou. Pojďme se tedy podívat na to, jaký systém vlastně označuje a jaké přínosy se v něm skrývají.ERP = Enterprise Resource Planning


Rozeberme si to.

  1. Když slyšíme výraz „enterprise“, nejspíš si vybavíme velkou společnost s několika zahraničními pobočkami. Ve skutečnosti tohle ale nemusí platit a některé systémy jsou dostupné i pro malé společnosti či start-upy.

  2. Co si představit pod „resource“, tedy česky „zdroji“? Spadají sem finanční zdroje společnosti, ale i materiál, data nebo lidé, kteří ve firmě pracují.

  3. A konečně „planning“, tedy „plánování“, které značí, že systém nějakým způsobem spravuje zdroje a plánuje procesy.

V češtině používáme pro takový software označení „podnikový informační systém“ nebo „systém pro plánování firemních zdrojů“.Pomáhá s řízením společnosti


ERP systémy jsou nepostradatelným pomocníkem mnoha společností už řadu let. Jejich předchůdce, označované jako MRP, lidé používali už od roku 1964. Následovaly systémy plánování výrobních zdrojů MRP II a ERP pak přišly v roce 1990. Od té doby se neustále vyvíjí, aby vyhověly nárokům na bezpečnost, pokročilé funkce, ale i dostupnost pro menší firmy.

Hlavním účelem ERP systému je správa všech každodenních procesů firmy, jejich integrace na jednom místě a automatizace. Zkrátka – usnadnění řízení celé společnosti.


Jedním z příkladů ERP softwaru je Microsoft Dynamics 365 Business Central


Business Central vám dá:


1. Přehled

Neuvidíte jen holá data, ale i kontext. Můžete sledovat transakce, výkon, trendy. Včas odhalíte slabá místa a navrhnete potřebné změny.


2. Úsporu peněz

Systém je vhodný a dostupný nejen pro velké společnosti, ale i malé firmy a start-upy o pár lidech. Propojuje lidi, procesy a data. Tím je práce efektivnější a vy ušetříte čas i peníze.


3. Chytré plánování

Snadno aktualizujte a přeplánujte operace. Můžete nastavit výjimky, měnit materiálové požadavky či objednávky.


4. Přizpůsobení

Celý systém je možné přizpůsobit přesně podle vašich potřeb. Jak uživatelsky – snadno si upravíte plochu, se kterou pracujete, tak i ze strany poskytovatele – úpravou stávajících či vývojem nových funkcionalit.


5. Automatizaci

Business Central automatizuje řadu procesů, např. použití předdefinovaných prodejních cen a slev, automatické účtování faktur, automatické plánování a predikci spotřeby materiálu či zboží.


6. Přístup odkudkoli

Ke svým datům budete mít přístup z počítače, tabletu i mobilu. Připojíte se kdykoli – ať už jste v práci, doma nebo v zahraničí.


Více detailů o Business CentralUkažme si příklad


Představte si, že jste obchodní společnost specializující se na prodej nářadí. S ERP systémem dokážete sledovat přesný stav zboží na skladě, stav objednávek i plateb. Systém zajistí, aby se napříč celým procesem od objednávky až po platbu pracovalo s jednotnými daty a aby byla provázána se všemi potřebnými firemními procesy a výkazy. Jak taková data můžou vypadat? Například položka „Křížový šroubovák PH3“ bude mít vlastní název, číslo šarže, objednací číslo dodavatele, informace o materiálu, gramáži či velikosti – a jakákoli další data, která budete chtít evidovat.


A protože Business Central nahradí všechny dílčí systémy, které jste dosud používali, tato data budou vždy jednotná i pro všechny uživatele – od ředitele přes správce skladu až po účetní, a nikdy nedojde k jejich duplikování ani ztrátě.


Díky tomu, že systém eviduje všechna zmíněná data, dokáže podávat statistické informace za určitá období a na základě předchozích trendů také predikovat vývoj v blízké budoucnosti. Můžete se tak podívat na předpokládaný zisk v příštím měsíci nebo zkontrolovat, kolik zákazníků nezaplatilo fakturu.Je ERP systém vhodný i pro vás?


Popište nám svoji situaci a společně vyhodnotíme, jestli je podnikový informační systém typ softwaru, který vyřeší vaše potřeby.

Ozvěte se nám


Autor: Lenka Kovářová

308 views