top of page
Search

Shrnujeme pro vás novinky Business Central v.23V druhé vlně Business Centralu v.23 Microsoft přináší řadu nových funkcí a vychytávek, se kterými bude vaše každodenní práce zase o kus rychlejší a efektivnější. Pojďme si je společně rozebrat a objevte s námi ty nejzajímavější!


Rychlejší přístup k informacím


Nová verze přichází s novou strukturou tabulek. V těch předchozích se pole z rozšířené tabulky ukládala do databáze další, k tomu speciálně vytvořené, doprovodné tabulky. To mělo dopad na výkonnost systému, jelikož bylo nutné spojovat data z různých zdrojů. Od teď se ovšem přidaná pole ukládají v jedné tabulce. Díky tomu se budou vaše data načítat rychleji.


Nové možnosti nastavení regionů a jazyků


Další příjemnou změnou je zjednodušení jazykových a regionálních nastavení. V předchozích verzích nebylo možné změnit třeba formát data (evropský versus americký zápis) u jednotlivých zákazníků, což vedlo ke zmatkům – špatný zápis mohl způsobit komunikační šum například ohledně termínu splatnosti faktur. Také formát a jazyk sestav dokumentů byl závislý na tom, jaký jazyk a lokaci jste zvolili během nastavení Business Centralu. K odstranění těchto potíží Microsoft zavádí změny v nastavení regionu, který je nově k dispozici na kartě zákazníka a prodejce. Podobně upravíte i formát a jazyk dokumentů.Snadnější vyhledávání…


Vyhledávání nikdy nebylo jednodušší. Dříve bylo nutné se při vyhledávání proklikávat, abyste se z dialogových oken a pokročilého vyhledávání dostali k podrobnostem o souvisejících záznamech na stránkách vybraných karet. Nyní můžete pomocí akce Zobrazit podrobnosti ve vyhledávání rychle získat přístup k informacím o souvisejících záznamech na každé stránce. Funkci Zobrazit podrobnosti můžete také spustit klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+↓.… napříč všemi datasety


U hledání ještě chvíli zůstaneme. Business Central nově umožňuje vyhledávat ve všech datech, která jsou pro vaši roli významná. Nejrelevantnější výsledky se zobrazí jako první. Vyhledávání můžete spustit odkudkoliv z aplikace Business Central přímo z dialogového okna Tell Me pomocí kombinace klávesových zkratek Alt+Q. Pro vyhledání dat stačí do lišty zadat jedno nebo více klíčových slov.
Nové funkce analytického režimu


Svá data můžete analyzovat přímo v Business Centralu, a to díky kontingenčním tabulkám, které vám umožní výpočty, sumarizace a další funkce ulehčující každodenní agendu. Tuto funkci Microsoft představil už v minulé vlně a možná jste o ní četli v našem článku. Verze 23 analýzu posouvá ještě dál a umožňuje analyzovat data z libovolného dotazu. Prostřednictvím dotazování spojíte data z více tabulek a pomocí funkce RunObject můžete dokonce dotaz přidat do tabulky jako opakující se akci. Novinkou je také možnost sdílení karty analýzy s kolegy pomocí URL odkazu.Konsolidace finančních údajů z různých poboček


Pokud využíváte Business Central pro více obchodních jednotek nebo poboček, určitě oceníte možnost konsolidovat finanční údaje bez nutnosti importu dokumentů. S novou funkcí se konsolidace obejde i bez zpracování velkého množství souborů. Na stránce Karta obchodní jednotky, konkrétně v sekci Rychlý import dat, stačí přidat koncový bod API prostředí obchodní jednotky. API bod najdete na stránce Nastavení konsolidace.


Novinky vytvořené na míru pro český trh


  1. Přibude dlaždice s mezipodnikovými transakcemi, která umožní spravovat účetní činnosti pro skupinu firem a nabídne lepší přehled o příchozích a odchozích vnitropodnikových transakcích.

  2. Oblíbenou funkcí jsou Zálohové platby pro přijímání a vystavování zálohových faktur, včetně plateb podléhajících DPH. Zahrnuje i daňové doklady, které jsou vyžadovány legislativou, a výstupy pro účetní závěrku a hlášení DPH. Nová verze Business Centralu přináší navíc tlačítko Náhled účtování, díky kterému si účetní v náhledu zkontrolují, že je vše zaúčtováno správně.

Tip: Zjistěte více o další vlně aktualizací na oficiální stránce Microsoftu.


Máte otázku? Zeptejte se našeho konzultanta.Sebastián Benna

Solutions Consultant

Autoři článku: Sebastián Benna a Kristina Sverkunová
85 views

Comments


bottom of page